036ef0c02560c90b03d2fe9a905860d2,62,37.jpg

BIP

Dla rodziców

Strona główna

Światło Pamięci Niezwyciężonym

swiateko21

 

W dniu 9 listopada 2023 roku, w odpowiedzi na zaproszenie Pana Jarosława Chmielowca z Zespołu Szkół w Stalach, uczniowie klasy VII i VIII wraz z Panią dyrektor, nauczycielami i rodzicami wzięli udział w akcji „Światło Pamięci”.

Celem akcji jest upamiętnienie tych, którzy zginęli walcząc o odzyskanie i utrzymanie Wolnej Niepodległej Rzeczpospolitej. Uczestnicy trzymający flagi i znicze przemaszerowali ulicami Stalów i dotarli do cmentarza parafialnego, gdzie złożyli zapalone znicze na grobach bohaterskich żołnierzy, którzy walczyli o Niepodległą Polskę! Po wspólnej modlitwie, zaśpiewano pieśni patriotyczne.

W ten sposób podziękowaliśmy obrońcom naszej Ojczyzny!

                                                                                                                                                        M. Wójcik

przerwa1

 

 

 

Obchody 250 – lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej

 

akademia upawa1

            13 października 2023 roku w naszej szkole uroczyście świętowaliśmy 250. rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Odbyła się akademia poświęcona świętu, które od wielu lat nosi nazwę Dnia Edukacji Narodowej i obchodzone jest 14 października. Uczniowie klasy siódmej w montażu słowno- muzycznym przedstawili historię szkolnictwa w naszym kraju, a w wierszach i piosenkach podziękowali swoim nauczycielom za poświęcenie, czas i cierpliwość, za cały ogrom przekazywanej wiedzy, za gorące serca i pomocne dłonie. Wszystkim, którzy są związani z oświatą: nauczycielom i pracownikom obsługi życzyli wytrwałości w pełnieniu ich misji, sukcesów oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

            Po części artystycznej rozdane zostały nagrody za udział w konkursie historycznym, zorganizowanym w związku z obchodami 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej. Nagrody otrzymali:

Julia Wdowiak Wilk z klasy 7 – za zajęcie I miejsca,

Zuzanna Kozieł z klasy 7 – za zajęcie II miejsca,

Maja Chochołek z klasy 7 – za zajęcie III miejsca.

Kolejnym konkursem, który odbył się w naszej szkole to był konkurs literacki „Szkoła moich marzeń” – praca twórcza. Nagrodzeni zostali następujący uczniowie:

Zuzanna Kozieł – klasa 7

Maja Chochołek – klasa 7

Nataniel Książka – klasa 7

Kamila Płaza – klasa 6

Poza tym rozdano również nagrody za konkurs plastyczny „ Szkoła Marzeń”:

             Wiktoria Jeż z klasy 6 – za zajęcie I miejsca,

Antonina Wilk z klasy 6 – za zajęcie II miejsca,

Maja Chochołek z klasy 7 – za zajęcie III miejsca.

Antoni Janeczko z klasy 1– wyróżnienie

Dawid Lasota z klasy 1- wyróżnienie

Ta wzniosła akademia była zwieńczeniem wielu działań, jakie podjęła nasza szkoła w związku z obchodami 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, która powołana została do życia 14 października 1773 roku. W celu przybliżenia uczniom tego ważnego w historii polskiej edukacji wydarzenia przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze poświęcone tematyce KEN, a w salach lekcyjnych i na korytarzu szkoły powstały gazetki tematyczne przedstawiające najważniejsze fakty i postacie związane z tą rocznicą.
Ponadto uczniowie naszej szkoły chętnie zaangażowali się w konkursy szkolne zorganizowane z tej okazji oraz godnie zaprezentowali się podczas akademii szkolnej, oddając tym samym hołd i szacunek wszystkim, którzy przez wiele lat tworzyli i rozwijali polską edukację narodową.

B.Nowak, A.Paterek, D.Gortych                                                                                                                                                                                   

przerwa1

 

 „Takie będą Rzeczypospolite,
jakie ich młodzieży chowanie.”

                                                                                                               Jan Zamoyski

komisja edukacji narodowej 1

 

14 października zwany „Dniem Nauczyciela” to Dzień Edukacji Narodowej. Święto wzięło się od daty powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej, która powstała 14 października 1773 roku, 250 lat temu.

Komisja Edukacji Narodowej (KEN), a tak naprawdę Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca została powołana do życia 14 października 1773 roku w czasie Sejmu Rozbiorowego na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i za zgodą carycy Katarzyny II. KEN powstała ze względu na potrzebę uporządkowania systemu szkolnictwa w Polsce. Do tamtej pory edukacją zajmowały się głównie kręgi kościelne (w dużej mierze zakon jezuitów).

W skład KEN weszło czterech senatorów i czterech posłów. W pierwszym składzie KEN znaleźli się: Jakub Massalski, Adam Kazimierz Czartoryski, Joachim Litawor Chreptowicz, Ignacy Potocki, Andrzej Zamoyski, Michał Poniatowski, August Sułkowski, Antoni Józef Poniński. Pierwszym prezesem Komisji został biskup Jakub Massalski, a po nim jego następcą został Michał Jerzy Poniatowski. Wielką pracę w utworzenie Komisji oraz w późniejsze jej działania wniósł Hugo Kołłątaj oraz skupieni wokół niego uczeni i artyści, m.in. Franciszek Bieliński i Julian Ursyn Niemcewicz. Król Stanisław August bardzo przychylnie odnosił się do wszelkich inicjatyw podejmowanych przez KEN, toteż miała ona pełną swobodę działania.

Eksperci, którym przewodził Hugo Kołłątaj, zajęli się głęboką reformą szkolnictwa. Opracowano trzystopniowy model szkolnictwa obowiązujący w całym kraju :
- szkoły parafialne – były przeznaczone dla stanów niższych (chłopi, mieszczanie)
- szkoły powiatowe – dla dzieci z rodzin szlacheckich oraz najzdolniejszych uczniów ze szkół parafialnych
- uniwersytety – szkoły wyższe dla najzdolniejszych uczniów z dwóch poniższych typów szkół, lecz głównie dla młodzieży ze stanu szlacheckiego. Uniwersytety znajdowały się w Krakowie i Wilnie.

Wielkim osiągnięciem KEN była inicjatywa powstania podręczników. Ich napisanie i wprowadzenie jako obowiązujących (zajęło się tym utworzone przez KEN Towarzystwo Ksiąg Elementarnych) w konkretnych typach szkół usystematyzowało nauczanie poszczególnych przedmiotów, dając pewność, że dzieci i młodzież w całej Polsce będą poznawać te same tematy, a ich wiedza będzie do siebie zbliżona. Ważną reformą KEN było dopuszczenie do nauczania dziewcząt na równych prawach z chłopcami. Miały one takie samo prawo do edukacji i uczęszczania do szkół stworzonych przez KEN.

Wpływy KEN malały stopniowo od 1789 roku wraz ze zmniejszeniem znaczenia stronnictwa reformatorów Rzeczpospolitej. Ostateczna ich utrata nastąpiła wraz z zawiązaniem konfederacji targowickiej. Trzeci rozbiór Polski w roku 1795 przekreślił dalszą działalność KEN. Jednak podręczniki, jakie wprowadziła Komisja nadal funkcjonowały, a przez ponad 20 lat zdążyła się już wykształcić nowoczesna kadra, która kształciła kolejne pokolenia młodych Polaków.

B.Nowak, A.Paterek, D.Gortych

przerwa1

 

 II EDYCJI WYZWANIA Z OKAZJI DNIA DRZEWA.

dzie drzewa 

     10.10.2023 r. oddział przedszkolny oraz uczniowie klasy I i II wzięli udział

w II EDYCJI WYZWANIA Z OKAZJI DNIA DRZEWA.

Dzieci zasadziły w ogrodzie szkolnym 10 drzew. Dzień Drzewa to coroczne święto na cześć drzew. Jego celem jest podkreślenie znaczenia drzew dla naszej planety i promowanie działań na rzecz ich ochrony i sadzenia. Drzewa pełnią szalenie ważną rolę w ekosystemie naszej planety, bowiem wytwarzają one tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Ponadto pomagają one regulować klimat, a zarazem są siedliskami i pożywieniem dla licznych gatunków zwierząt i roślin. A to jedynie kilka z wielu niezwykłych właściwości drzew. Drzewa mają ważne znaczenie dla naszego zdrowia i dobrej jakości życia. Historia Święta Drzewa Święto Drzewa ma na świecie stary rodowód. Jego początki to 1872 rok, kiedy znawca i miłośnik przyrody, Julius Sterling Morton, ówczesny gubernator stanu Nebraska i jednocześnie sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, zwrócił się do rodaków z prośbą, by 10 kwietnia kto może posadził drzewo (dla różnych krajów ta data jest ruchoma). „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”, przekonywał. Inicjatywa sadzenia drzew szybko się przyjęła i przerosła w Stanach w tradycję. Od 1951 roku decyzją Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa święto jest obchodzone we wszystkich krajach członkowskich wspólnoty. W Polsce realizują je przede wszystkim stowarzyszenia ekologiczne, nadleśnictwa i placówki edukacyjne.

D.Gortych

przerwa1

Sprzątamy dla Polski

sprztamy dla polski

 

4 października 2023 roku nasza szkoła wzięła udział w VI edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski.

Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem

Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego

przerwa1

 Mamy ogromną radość ogłosić, że w roku szkolnym 2023/2024

nasza szkoła weźmie udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym

"Wspólnie Mocniejsi - Uczmy się przez integrację".

Więcej informacji w zakładkach:

Dla uczniów - Ogłoszenia

Dla rodziców - Ogłoszenia

integracja

przerwa1

 

narodowe czytanie 2023. b

przerwa1

 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 3 z 25

Nowości

Popularne


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla 1.5 themes  Valid XHTML and CSS.